بخش اول اوقات فراغت – طبیعت گردی

فصل اول

 شیوه های صحیح و سالم اوقات فراغت

 پژوهش و تدوین:

واحد مطالعات و پژوهش کانون فرهنگی و تبلیغی شباب الجنه

مقدمه

قبل از پرداختن به نمونه‌هایی از گونه‌های اسلامی اوقات فراغت، تأکید می‌شود که نباید تفریح و سرگرمی همه اوقات و زمان‌های پس از کار و کوشش برای تأمین هزینه‌های زندگی را پر کند، بلکه مهم‌ترین کار پس از امر معاش و در اوقات فراغت، عبادت و بندگی خداوند است. از این رو در قرآن کریم می‌خوانیم ” پس چون فراغت یافتی، به طاعت در کوش و با اشتیاق به سوی پروردگارت روی آور”(1). در روایات نیز به این موضوع سفارش شده است. امام سجاد(ع) دوستی با خداوند را از حضرت حق طلب می‌کند ” خداوندا! بر محمّد و آل محمّد درود فرست و دلم را برای دوستی خودت فارغ گردان و آن را به یاد و ذکر خود، مشغول بدار (2). در اینجا پس از اشاره به اهمیت عبادت و بندگی در اوقات فراغت که برای سرگرمی و تفریح مؤمن است (3)، موارد دیگری کوتاه شرح داده می‌شود.

۱. طبیعت‌گردی

یکی از مظاهر تفریح و فعالیت مسرّت‌بخش برای آدمی، ارتباط او با طبیعت است. بسیاری از ما روزهای کاری مان را در فضاهای بسته، زیر نور چراغ های مهتابی و در برابر کامپیوترها سپری می کنیم، بعد از آن به خانه می رویم و زیر نور صفحه ی تلویزیون دوش می گیریم!

اما تحقیقات بیان می کند لازم است ساعاتی را به گردش در طبیعت هم اختصاص دهیم، چون این کار برای سلامتی ما سودمند و شاید ضروری است. محققان حوزه های روانشناسی و سلامت به دنبال دلایل علمی بیشتری هستند که نشان دهد ما می بایست به طبیعت برویم و از از دنیای آن لذت ببریم.

نیازی نیست برای زندگی به طبیعت نقل مکان کنیم چون برای بسیاری از ما زندگی در شهرهای بزرگ مناسب تر است. اما اگر به دنبال آن هستیم که سلامت فیزیکی و روانی خود را ارتقا دهیم، لازم است زمانی را در محیط های طبیعی بگذرانیم. این کار می تواند به شکل استفاده از پیاده روی در طبیعت نزدیک خانه، بازی در برف، شنا در دریا یا فقط گردش هفتگی در پارک محل زندگی مان باشد. طی پژوهشی، در میان افراد شرکت کننده کسانی که در فضایی طبیعی پیاده روی کرده بودند، عملکردشان در تست حافظه ی دوم به میزان ۲۰ درصد بهتر از تست اول بود. اما کسانی که در خیابان پیاده روی کرده بودند پیشرفتی نداشتند.

تحقیق مشابهی هم بر روی اشخاص مبلا به افسردگی انجام شد که نشان می داد پیاده روی در طبیعت بسیار بیشتر از پیاده روی در فضاهای شهری موجب ارتقاء حافظه ی فعال می شود.

نتایج پژوهش های علمی از جمله پژوهش شیربیگی و همکاران (1394) نشان داد که افرادی که در اوقات فراغت خود به طبیعت گردی می پردازند، از سلامت روان بهتر و مطلوب تری نسبت به کسانی که به طبیعت گردی نمی پردازند، دارند (شیربیگی، اسماعیلی، سرمدی و مرادی، 1394؛ بررسی و مقایسه سلامت روانی و شادکامی سالمندان فعال از نظر حرکتی،طبیعت گرد و غیر فعال در شهرستان ایلام، فصلنامه سالمند).

در نگاه انسان دیندار، طبیعت، آینه آفریدگار است و از خالق توانا و قدرت‌مند و خلاق خود حکایت می‌کند. از این جهت، در کتاب خدا، به خواندن کتاب طبیعت اشارت رفته است:”آیا به شتر نمی‌گرید که چگونه آفریده شده است؟ و به آسمان‌ها که چگونه بر افراشته شده است؟ و به کوه‌ها که چگونه بر زمین قرار گرفته‌اند؟ و به زمین که چگونه گسترانیده شده است؟ (4).

در گزاره‌های دینی و بویژه قرآن، از یک سو، مسائل طبیعی با چند هدف طرح شده است. مانند اثبات یگانگی، خالقیت و حاکمیت مطلق، عظمت، قدرت، حکمت، علم و رحمت خداوند؛ توجه دادن به مسئله معاد و اثبات آن و از سوی دیگر، طبیعت، خالی از شرّ و منبعی برای آرامش انسان شمرده شده است و احترام به حقوق طبیعت و بهره‌برداری درست از طبیعت توصیه شده است.

پیامبر اسلام(ص) دربارۀ کوه اُحد فرمود: این کوه، یکی از کوه‌هایی که ما را دوست دارد و ما نیز آن را دوست می‌داریم (5). در این سخن، کوه مثال است و جان کلام، دوستی با طبیعت و لذّت بردن از آن و البته حفظ محیط زیست است.

امام صادق(ع) می فرمایند: سکونت را در سرزمینی با هوای سالم، آب فراوان و زمین حاصل‌خیز، دلپذیر می‌داند (6). حال که انسان شهرنشین، از هم‌نشینی با طبیعت محروم است چه به جاست به وقت فراغت با بازگشت به طبیعت، از آن انرژی و نشاط بگیرد. حتی تماشای طبیعت در مجموعه‌های کوچک تصنّعی شهری، و جدا شدن از مظاهر فناوری روز و زندگی ماشینی و دیجیتال نیز، روح‌نواز و آرام‌بخش است و خستگی و غم را از تن و جان بیرون و شادی و سرور را جایگزین می‌کند.

رسول خدا (ص) طبیعت (مراتع، آب و آتش) را سهم مشترک همه می‌داند (7). معصومان (ع) نگاه به آب جاری را که یکی از جلوه‌های زیبای طبیعت است، باعث شادابی و نورانی شدن چهره می‌دانند (8) و البته با تأکید و فراوان، از آلوده کردن آب پرهیز دادند. ایشان همین اثر و توصیه را درباره سبزه (فضای سبز) نیز داشته‌اند (9). همچنین پیشوایان دین، از دشنام دادن به مظاهر طبیعت مانند بادها نهی می‌کر‌دند و برای دوری از عذاب الهی و نابودی طبیعت بر اثر گناهان نیز تذکر فراوان می‌دادند.

همچنین طبیعت خاستگاه آیین‌ها و جشن‌های ملّت‌ها بوده است. یکی از این جشن‌ها که ریشه در طبیعت دارد و آیین‌های شادی‌افزا در آن وجود دارد، نوروز است که در احادیث پیامبر(ص) و امامان (ع) به خوبی از آن یاد شده است. مسائل پیرامونی و مرتبط با طبیعت نیز در صورت انجام غیر انتفاعی آن، از تفریحات و سرگرمی خوشایند آدمی محسوب می‌شودند، مانند:

الف. فعالیت‌های مربوط به حفظ محیط زیست: در روایات اسلامی نیز به بهره‌برداری اصولی از طبیعت و اخلاق زیست‌محیطی تصریح شده است (10).

ب. درمان با طبیعت: در دیدگاه اسلام بر خلاف جاهلیت قبل از اسلام، در طبیعت، جنگ نیروهای خیر و شرّ نیست بلکه در بسیاری از عناصر طبیعت، رزق، رحمت، برکت، زینت و درمان و … نهفته شده است. از این رو، مطالعه طبّ سنّتی و به کارگیری شخصی آن جزو تفریحات مفید و سالم است.

ج. درخت یکی از عناصر طبیعت است که در زندگی بشر بسیار نقش‌آفرین است. یکی از جنبه‌های دوستی انسان با طبیعت و درختان، هنر با استفاده از عنصر چوب است. مانند هنر نازک کاری با چوب. البته هنرآموزی و پرداختن به هنر، خود موضوع مستقلی در اوقات فراغت است.

همچنین از دیگر عناصر طبیعت، حیوانات و درختان و گیاهان هستند که در ادامه به صورت جداگانه می‌آید.

توصیه ما به شما

ما به شما توصیه می نماییم که مکان های زیر را در که میهن عزیز ما قرار دارد را حداقل یکبار هم مه شده به عنوان مقصد طبیعت گردی خود انتخاب نمایید.

دشت لوت

کویر لوت یا دشت لوت از زیباترین مناطق طبیعی ایران است که در جنوب شرق کشور قرار دارد. تنها جاذبه ی طبیعی میراث جهانی یونسکو در ایران دشت لوت می باشد. جالب است بدانید که این منطقه یکی از گرم ترین نقطه های زمین محسوب می گردد. بیابان لوت بیش از ۴۰ هزار کیلومتر مربع مساحت دارد و در میان استان های کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی واقع است.

کویر لوت ـ شباب الجنه زنجان
کویر لوت ـ شباب الجنه زنجان

کویر ورزنه

کویر ورزنه یا کویر خارا مکانی بکر و زیبا در فاصله ى ١١٠ کیلومترى اصفهان است. ورزنه از شهرهای مرکزی ایران و از توابع بن رود اصفهان می باشد. با قدم گذاشتن در این کویر بی انتها و تماشای عظمت آن می توانید پی ببرید که چرا کویر ورزنه یکی از زیباترین مناطق طبیعی ایران محسوب می شود. این کویر منطقه ای عالی برای تماشای ستارگان درخشان و لذت از هوای پاکیزه است.

کویر ورزنه ـ شباب الجنه زنجان
کویر ورزنه ـ شباب الجنه زنجان

 دریاچه ارومیه

بزرگترین دریاچه ی آب شور خاورمیانه در شمال غرب کشور عزیزمان ایران، بین استان های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی قرار گرفته است. این دریاچه همان دریاچه ی معروف ارومیه است که یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی ایران و بزرگترین دریاچه ی ایران بشمار می رود.

متاسفانه به علت گرم شدن کره ی زمین، کمبود بارش برف و باران، احداث بزرگراه روی دریاچه، استفاده ی بیش از اندازه از منابع آبی منطقه و عواملی از این قبیل، آب دریاچه ارومیه خشک شده است.

دریاچه ارومیه - کانون شباب الجنه زنجان
دریاچه ارومیه – کانون شباب الجنه زنجان

آبشار مارگون سپیدان فارس

در استان فارس، شهرستان سپیدان، آبشاری به نام مارگون وجود دارد که یکی از بی نظیرترین جاذبه های طبیعی ایران محسوب می شود. چیزی که این آبشار را از سایر جاذبه های طبیعی ایران جدا ساخته، این است که آب آبشار مارگون از رودخانه جاری نمی شود. جالب است بدانید که داخل دیوار کوه چندین چشمه وجود دارد و آب این چشمه ها از منافذ صخره ای به بیرون جاری شده و آبشار زیبای مارگون را ایجاد کرده اند.

آبشار مارگون سپیدان فارس - شباب الجنه زنجان
آبشار مارگون سپیدان فارس – شباب الجنه زنجان

تنگ دم اسب

در استان فارس، جنوب شیراز می توانید یکی دیگر از جاذبه های طبیعی ایران که کم تر شناخته شده است را بیابید. جاذبه ی طبیعی و زیبای تنگ دم اسب در منطقه کوهمره سرخی قرار دارد. وجود رودخانه، درختان بلوط و گیاهان سرسبز به همراه کوه ها، زیبایی این منطقه را دو چندان کرده است. برای رسیدن به این آبشار باید در دریاچه شنا کنید و یا اینکه از قایق های بادی استفاده نمایید.

تنگ دم اسب - کانون شباب الجنه زنجان
تنگ دم اسب – کانون شباب الجنه زنجان

جاده ی خلخال و اسالم

جاده ای که استان گیلان و اردبیل را به هم مرتبط می سازد، جاده ی اسالم به خلخال است. این جاده ی پر پیچ و خم با درختان و مناظر سرسبز که اغلب پوشیده از مه هستند، همانند مسیری رویایی به سمت بهشت می باشد. اسالم بخشی از تالش محسوب می گردد و هوا در این منطقه معمولا خنک است. اگر مسیرتان به این سمت افتاد پیشنهاد می کنیم که حتما از این جاذبه های طبیعی ایران بازدید کنید و نهایت لذت را ببرید.

جاده خلخال و اسالم - شباب الجنه زنجان
جاده خلخال و اسالم – شباب الجنه زنجان

دیزان

روستای دیزان در دهستان جوستان، از زیباترین جاذبه های طبیعی ایران می باشد که کم تر شناخته شده است. این روستا در دامنه ی رشته مرکزی البرز واقع گردیده و از توابع شهرستان طالقان محسوب می گردد. زیبایی های طبیعی این منطقه به همراه آب و هوایی دلپذیر، دیزان را به محلی عالی برای سپری کردن لحظاتی آرامش بخش بدل ساخته است.

روستای دیزان دهستان جوستان - شباب الجنه زنجان
روستای دیزان دهستان جوستان – شباب الجنه زنجان

دریاچه شط تمی

یکی از بزرگترین دریاچه های ایران که مقر آن در منطقه ای کوهستانی در شمال خوزستان است، دریاچه ی شط تمی نام دارد. این دریاچه از زیباترین جاذبه های طبیعی ایران بشمار می رود و محلی عالی برای عکاسی و طبیعت‌گردی می باشد. کوه های سر به فلک کشیده در اطراف شط تمی، چمن زارها و پوشش های گیاهی منحصر به فردی که دارد بر زیبایی بکر این منطقه افزوده است.

دریاچه شط تمی - شباب الجنه زنجان
دریاچه شط تمی – شباب الجنه زنجان

باداب سورت

چشمه های باداب سورت دومین اثر ملی طبیعی ایران، در شهرستان ساری، بخش چهاردانگه قرار دارد. چشمه های پلکانی آب شور باداب سورت به رنگ های مختلف از قبیل قرمز، نارنجی، زرد و آبی هستند. یکی از نکته های جالب در مورد باداب سورت این است که به خاطر دارا بودن ساختار زمین شناسی پیچیده هیچ وقت دچار خشکسالی نمی شوند.

استخرهای رنگی پلکانی باعث منحصر به فرد شدن و تبدیل این مکان به جاذبه ی گردشگری شده است. در سال های اخیر گردشگران زیادی برای بازدید از باداب سورت به این منطقه سفر کرده اند. ارتفاعات اطراف این چشمه ها پوشیده از گیاهان و درختان متنوع از جمله درختانی با برگ های سوزنی و درختچه های زرشک وحشی است. همچنین می توانید در باداب سورت که از زیباترین مناطق طبیعی ایران است، عکس هایی خاص بیندازید.

باداب سورت - شباب الجنه زنجان
باداب سورت – شباب الجنه زنجان

کالپوش

در سفر به استان سمنان، شهرستان شاهرود، می توانید به یکی دیگر از جاذبه های طبیعی ایران سر بزنید. از معروف ترین دیدنی های کالپوش دشت شقایق های سرخ است. این دشت تقریبا در فاصله ی ۱۴۰ کیلومتری شمال شهر میامی قرار دارد. دشت شقایق ها در نزدیکی پناهگاه حیات وحش و پارک ملی گلستان قرار دارد، به همین دلیل امکانات گردشگری مناسبی در آنجا فراهم می باشد.

بهترین زمان بازدید از شقایق های سرخ کالپوش در فصل بهار، اواسط اردیبهشت تا اواسط خرداد ماه است. از دیگر جاذبه های طبیعی کالپوش می توان به آبشارها، چشمه ها و مناطق جنگلی آن اشاره کرد.

کالپوش ـ شباب الجنه زنجان
کالپوش ـ شباب الجنه زنجان

دریاچه نمک، دشت کویر

بیابان بزرگ دیگر ایران، که در مرکز فلات آن و در شمال غرب اصفهان و یزد واقع شده، دشت کویر و یا همان کویر نمک است. طبیعت سخت و وحشی اینجا، شما را مات و مبهوت خود خواهد کرد. دریاچه نمک معروف دشت کویر که در ۱۰۰ کیلومتری قم قرار دارد، معروف ترین جاذبه ایست که گردشگران به دیدنش می روند. مطمئن باشید که سفر به این منطقه بدون بلد راه و تجهیزات لازم، عواقب بدی برایتان خواهد داشت.

دریاچه نمک دشت کویر - شباب الجنه زنجان
دریاچه نمک دشت کویر – شباب الجنه زنجان

جزیره قشم

کل جزیره قشم، یک مجموعه بزرگ از چشم اندازها و شگفتی های طبیعی است. این جزیره در خلیج همیشه فارس و در جنوب بندر عباس واقع شده و به خاطر تنوع طبیعت و فرم های زمین شناسی اش، شهرت زیادی دارد. قشم همچنین به عنوان بزرگترین جزیره در خلیج فارش شناخته می شود. به عنوان یک مثال، غار نمکی نمکدان در این جزیره، به عنوان طولانی ترین غار نمکی جهان شناخته می شود. دره ستارگان یا تنگه چاهکوه نیز از زیباترین جاذبه های طبیعی ایران هستند که حتما باید ببینید.

جزیره قشم - شباب الجنه زنجان
جزیره قشم – شباب الجنه زنجان

آبشار لاتون

آبشار لاتون، یکی از بی نظیر ترین جاذبه های طبیعی ایران است. اگر در استان گیلان هستید، حتما برای تماشای مرتفع ترین آبشار ایران، به شهرستان آستارا بروید. از میان کوه های جنگلی زیبای این منطقه، آبشاری با ارتفاع ۱۰۵ متر جاری است. اگر به دنبال آرامش هستید، می توانید در فضای آرام اطراف آبشار پیکنیک کنید و یا حتی شبی را به صبح برسانید. اگر هم اهل ماجراجویی و هیجان هستید، می توانید فرود از بلندترین آبشار ایران را تجربه کنید. آب بازی و آب تنی هم که از تفریحات رایج در این مکان هستند. به یاد داشته باشید که بهترین زمان سفر به این منطقه از کشور، فصل بهار است.

آبشار لاتون - شباب الجنه زنجان
آبشار لاتون – شباب الجنه زنجان

ماسال، گیلان

برای تماشای بی نظیرترین چشم اندازهای جنگلی کشور و همچنین پدیده اقیانوس ابر، می توانید به ییلاقات ماسال در استان گیلان سری بزنید. اگر قصد دارید به ماسال سفر کنید، حتی در فصل تابستان هم لباس گرم به همراه داشته باشید. در اینجا هوایی مه آلود و ترکیبی از کوهستان های بلند و جنگل های انبوه را مشاهده خواهید کرد. بهترین زمان سفر به ییلاقات ماسال، از اواخر بهار تا اواخر تابستان است. ییلاق اولسبلنگاه مشهور ترین منطقه ماسال است، ولی ما سفر به روستای ناشناخته بیلگادول را هم به شما پیشنهاد می کنیم.

ماسال گیلان - شباب الجنه زنجان
ماسال گیلان – شباب الجنه زنجان

ترکمن صحرا

دشت های معروف ترکمن صحرا، در نزدیکی مرزهای ایران و ترکمستان در شمال غربی ایران و البته در همسایگی حاشیه شرقی دریای خزر قرار دارند. تپه های سرسبز و پشت سرم هم این منطقه شهرت زیادی دارند. نقطه اوج این دشت ها، منطقه گورستان خالد نبی است.

گورستان تاریخی خالد نبی و تپه های شگفت انگیز مجاور مقبره خالد نبی، چشم اندازهای زیبایی را ایجاد کرده اند که حتما باید ببینید. پیشنهاد می کنیم که حتما در اردیبهشت ماه به ترکمن صحرا سفر کنید. خالد نبی علاوه بر اینکه یکی از جاذبه های طبیعی ایران محسوب می شود، یک منطقه تاریخی با قدمتی بسیار زیاد هم هست.

ترکمن صحرا - شباب الجنه زنجان
ترکمن صحرا – شباب الجنه زنجان

کوه دماوند

در شمال‌شرقی تهران، به دور از شلوغی شهر، کوهی به نام دماوند قد برافراشته و قامتش به ابرها می‌رسد. همیشه دوست دارم که هوای تهران تمیز باشد تا بتوانم کوه دماوند که به قلب آسمان قد کشیده و در نقطه نقطه تهران دلربایی می‌کند را از همه جای پایتخت تماشا کنم. کوه دماوند که بلندترین کوه ایران و خاورمیانه و همینطور بلندترین قله آتشفشانی آسیا است، برای ما ایرانی‌ها از ارزش بالایی برخوردار است و در هرجا خصوصا ادبیات و افسانه کشور ردپایی از آن دیده می‌شود.

کوه دماوند - شباب الجنه زنجان
کوه دماوند – شباب الجنه زنجان

کویر مرنجاب

میان کویرهای سحرانگیز ایران، کویر مرنجاب که در استان اصفهان قرار دارد، نزد من جایگاه ویژه‌ای دارد. هروقت هوس کویر به سرم بزند، به کویر مرنجاب سفر می‌کنم. این کویر به خاطر موقعیت خاص و بکرش،‌ حس کنجکاوی و جستجو را در من بیدار می‌کند و من را به سمت خود می‌کشاند. شن‌های روان، پوشش گیاهی و جانوری خاص و همچنین سختی پیمودن رمل‌های آن از دیگر جذابیت‌های کویر مرنجاب برای من به شمار می‌روند.

کویر مرنجاب - شباب الجنه زنجان
کویر مرنجاب – شباب الجنه زنجان

جاده چالوس

همه تهرانی‌ها از جمله من وقتی هوس سفر می‌کنند،‌ شمال کشور را انتخاب می‌کنند و برای رفتن به آن ترجیح می‌دهند که از جاده چالوس بروند. این جاده پرخاطره و دوست‌داشتنی با خم‌های فراوانش، همجواری با کوه‌های بلند، رودخانه خروشان و درختان دلفریب برای من مسیری فراتر از یک محل عبور و مسیری سرشار از لذت و طراوت است. همیشه با سفر به جاده چالوس با یک تیر به چند نشان می‌شود زد و همزمان از دیدن رودخانه، کوه، جنگل، غار، دریاچه، سد و روستاهای دیدنی لذت برد.

جاده چالوس - شباب الجنه زنجان
جاده چالوس – شباب الجنه زنجان

پارک جنگلی سراوان

هر زمان به رشت سفر می‌کنم حتما از پارک جنگلی سراوان که طبیعت بی‌نظیری دارد، دیدن می‌کنم. این پارک جنگلی با درختان سر به فلک کشیده و قدیمی‌اش، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و از امکانات مناسبی برای گردشگران با تمام سنین برخوردار است. پارک جنگلی سراوان با دریاچه‌ای زیبا، رودخانه خروشان و دیگر جلوه‌های طبیعی خود همیشه من را غافلگیر می‌کند.

پارک جنگلی سراوان - شباب الجنه زنجان
پارک جنگلی سراوان – شباب الجنه زنجان

غار علیصدر

من عاشق غارنوردی و طبیعت‌گردی هستم و همواره اولین انتخابم میان غارهای ایران یکی از بزرگترین غارهای آبی ایران و جهان یعنی غار علیصدر است که مملو از تجربه‌های ناب و خاطره‌های خوش است. این غار همچنین یکی از بزرگترین غارهای آبی قابل قایقرانی در دنیا نیز به شمار می‌رود. در غار علیصدر من همیشه شاهد مناظر خارق‌العاده زمین‌شناسی و معجزه طبیعت بوده‌ام و هستم.

غار علیصدر - شباب الجنه زنجان
غار علیصدر – شباب الجنه زنجان

کلوت شهداد

تعریف زیبایی‌های کویر کلوت شهداد عجیب و حیرت‌انگیز و شب‌های پرستاره‌اش را زیاد شنیده بودم و باید راهی کرمان می‌شدم تا آن را از نزدیک ببینم. سفر به کلوت شهداد یکی از سفرهای تکرارنشدنی و اعجاب انگیز من بود. در این سفر آسمان و زمین برای من رنگ و بوی دیگری داشت و به نظرم باید هرکسی یکبار هم که شده طلوع یا غروب خورشید را در کلوت شهداد تماشا کند.

کلوت شهداد - شباب الجنه زنجان
کلوت شهداد – شباب الجنه زنجان

دریاچه اوان

دریاچه اوان یکی از دریاچه‌های طبیعی ایران در فاصله ۷۵ کیلومتری قزوین در منطقه‌ای کوهستانی است که به سبب چشم‌انداز تماشایی که دارد، طرفدارای زیادی را مجذوب خود می‌کند. من و دوستانم وقتی به دنبال جایی برای کمپ زدن هستیم، معمولا به این دریاچه سفر می‌کنیم، چون اطراف این دریاچه زمین‌های مناسبی برای برپایی کمپ وجود دارد. مسیر رسیدن به دریاچه اوان نیز یکی از قسمت‌های فراموش نشدنی سفر برای من است چون با جاده‌های پیچ در پیچ و کوهستانی، با آبی بیکران آسمان و مناظر تماشایی، شیرینی سفر برای من دو چندان می‌شود.

دریاچه اوان - شباب الجنه زنجان
دریاچه اوان – شباب الجنه زنجان

آبشار شوی

استان خوزستان من را یاد نخلستان‌های تماشایی، رطب و خرماهای تازه می‌اندازد، اما در کنار این موارد خوزستان همیشه برای من یادآور سفر به یاد ماندنی به آبشار شوی، یکی از زیباترین آبشارهای ایران است که برای رسیدن به آن کمی سختی را به جان خریدم. دره‌های سرسبز، آبشارهای کوچک و بزرگ که با صدای گوش نوازشان من را همراهی می‌کردند، از جذابیت این سفر برای من بودند که روح مرا تازه کرده و خستگی راه طولانی رسیدن به این آبشار را از من گرفتند. برخی آبشار شوی را به عنوان یکی از منحصر به فردترین آبشارهای خاورمیانه می‌شناسند.

ابشار شوی - شباب الجنه زنجان
ابشار شوی – شباب الجنه زنجان

ییلاق فیلبند

یکی از سفرهای آرامش‌بخش و نشاط انگیزی که تا به حال رفته‌ام،‌ سفر به یکی از زیباترین ییلاق‌های ایران بر فراز ابرها در شهر آمل در استان مازندران است. سفر به ییلاق فیلبند با منظره دریایی از ابرها تمام انرژی از دست رفته را به من بازگرداند و حال من را برای مدتی طولانی خوب کرد. عکاسی از طلوع و غروب آفتاب اقیانوس ابر در ییلاق فیلبند نیز یکی از جذابیت‌های سفر برای من بود.

ییلاق فیلبند - شباب الجنه زنجان
ییلاق فیلبند – شباب الجنه زنجان

روستای درک

سفر به روستای درک در استان سیستان و بلوچستان، ماجراجویی متفاوتی برای من بود. ساحل شگفت‌انگیز و رویایی این روستا که در آن تلاقی صحرا با دریای عمان را می شود تماشا کرد، بسیار حیرت انگیز است و در هیچ کجای دیگر ایران و شاید دنیا چنین منظره‌ای را نمی‌توان تماشا کرد. در کنار این ساحل بی‌نظیر، تماشای تپه‌های ماسه‌ای چشم‌نواز، سواحل صخره‌ای، شنی و مرجانی، کوه و جنگل، گله‌های گوسفند، بز و شتر تنها در این روستا نصیب من شد.

روستای درک - شباب الجنه زنجان
روستای درک – شباب الجنه زنجان

نمک آبرود

در هر فصلی از سال سفر به نمک‌ آبرود را دوست دارم، زیرا هم می‌توانم از تماشای دریای خزر و سواحل آن لذت ببرم و هم از جنگل‌های انبوه و سرسبز آن دیدن کنم. همچنین تفریحات و خوش‌گذرانی‌هایی که در نمک ‌آبرود وجود دارد به جذابیت سفر به آن می‌افزاید. یکی از جاهایی که در نمک آبرود خیلی دوست دارم، تله کابین آن است که امکان ندارد به نمک آبرود سفر کنم و سوار تله کابین آن نشوم.

نمک آبرود - شباب الجنه زنجان
نمک آبرود – شباب الجنه زنجان

پل معلق پیرتقی

تا پل معلق پیرتقی در استان اردبیل را از نزدیک نمی‌دیدم، نمی‌توانستم تصور یک پل را میان آسمان آبی و زمین، بدون هیچگونه تکیه‌گاه یا ستونی بکنم. با اولین قدمی که بر روی این پل معلق گذاشتم، صدای چوب خشک، هیجان و ترس مرا فرا گرفت. ولی وقتی قدم دوم را گذاشتم دیگر ترسم ریخت و حرکات باد که صورتم را نوازش می‌کرد باعث شد که آرام شوم. قسمت هیجان‌انگیز این پل این است که وقتی به وسط آن ‌می‌رسید، تازه پل کم کم شروع به تکان خوردن می‌کند و دیگر پناهی جز طناب‌های اطراف آن وجود ندارد.

پل معلق پیرتقی - شباب الجنه زنجان
پل معلق پیرتقی – شباب الجنه زنجان

جواهرده

گشت و گذار در روستاها برای من بسیار جذاب است چون هم زندگی روستایی را در آن می‌توان دید و هم فرصتی تازه برای دیدن شکل جدیدی از زندگی را به من می‌دهد و از پیچیدگی‌های زندگی شهری برای مدتی من را دور می‌کند. جواهرده یکی از روستاهایی است که همیشه در سفر به آن انرژی تازه‌ای می‌گیرم و فکرهای نویی وارد روح و ذهنم می‌شود. در این روستا، طبیعت به حد نهایی زیبایی خود می‌رسد و خیال و واقعیت در هم گره می‌خورند. مسیر افسونگر از رامسر تا جواهرده نیز ساعت‌ها من را با زیبایی‌هایش مشغول نگه می‌دارد.

جواهرده - شباب الجنه زنجان
جواهرده – شباب الجنه زنجان

ییلاق اولسبلانگاه

اگر کسی از من بپرسد بهشت روی زمین کجاست، بی‌شک نام ییلاق اولسبلانگاه را خواهم برد. اولسبلانگاه ییلاقی تماشایی در ارتفاعات ماسال در استان گیلان است که پس از جاده‌ای پر پیچ و خم، مانند رویایی پیش روی شما ظاهر می‌شود. تماشای ابرها بر بلندای این ییلاق ارمغان ییلاق طبیعت است. هر موقع می‌خواهم از روزمرگی خلاص شوم، راهی این جاده سرسبز که بر فراز ابرها قرار گرفته می‌شوم تا انرژی از دست رفته‌ام را ییلاق اولسبلانگاه بازگرداند.

ییلاق اولسبلانگاه - شباب الجنه زنجان
ییلاق اولسبلانگاه – شباب الجنه زنجان

جزیره کیش

از کودکی تا به امروز سفر به جزیره کیش یکی از سفرهای هیجان‌انگیز و جذاب برای من بوده است. کیش از نظر من یکی از زیبایی‌های جنوب ایران در استان هرمزگان است که آرامش وصف‌نشدنی، تماشای خلیج نیلگون و همیشه فارس، جاذبه‌های گردشگری و تفریحی، مراکز خرید فراوان، هتل‌های لوکس و رستوران‌های فوق‌العاده آن من را جذب خود کرده و راهی جزیره کیش می‌کند.

جزیره کیش - شباب الجنه زنجان
جزیره کیش – شباب الجنه زنجان

پارک جنگلی گیسوم

پارک جنگلی گیسوم در استان گیلان مانند تونلی از درختان و محل قرار عاشقانه ساحل دریای خزر و جنگل است. همیشه وارد این تونل رویایی که می‌شوم از سرعتم کم می‌کنم، چون حیفم می‌آید به سرعت از آن بگذرم و زیبایی‌هایش را نبینم. انتهای این جاده سحرآمیز که از خواب‌های شیرین بیرون آمده ساحل قرار دارد. در واقع من با سفر به این پارک جنگلی همیشه با یک تیر دو نشان می‌زنم که هم از جنگل دیدن کنم و هم از تماشای ساحل نیلگون دریای خزر لذت ببرم.

پارک جنگلی گیسوم - شباب الجنه زنجان
پارک جنگلی گیسوم – شباب الجنه زنجان

دهکده جهان نما

دهکده جهان‌نما یکی از زیباترین و تماشایی‌ترین مناطق حفاظت شده در استان گلستان و ایران است که هنوز بکر و دست‌نخورده باقی مانده است و اثری از زندگی شهری در آن دیده نمی‌شود. این دهکده زیبا مرا یاد کارتون هایدی، مناظر کوهستان‌های آلپ و دهکده‌های سوئیسی می‌اندازد. در دهکده جهان‌نما امکان کوه‌نوردی، دره‌نوردی، گشت و گذار در دشت‌ها، کناره رودها و چشمه‌ها وجود دارد.

دهکده جهان نما - شباب الجنه زنجان
دهکده جهان نما – شباب الجنه زنجان

جزیره هرمز

جزیره هرمز، جزیره‌ای کوچک و مملو از شگفتی و زیبایی و همینطور عروس سرخپوش استان هرمزگان است. از جذابیت‌های سفر به این جزیره زیبا می‌توانم بازدید از خاک سرخ خوراکی و بیش از ۷۰ کانی رنگی که در هیچ کجای دنیا نمی‌توان دید، چشم‌اندازهای بی‌نظیر، طبیعتی بکر و متفاوت، سواحل نیلگون و شفاف، تفریحات آبی و دریایی، مردمانی خونگرم و همینطور آب و هوایی معتدل در فصل زمستان اشاره کنم.

جزیره هرمز - شباب الجنه زنجان
جزیره هرمز – شباب الجنه زنجان

گردنه حیران

من عاشق سفرهای جاده‌ای هستم و در این میان برخی جاده‌ها با جلوه‌های بی‌بدیل و زیبایی‌های مبهوت‌کننده‌شان برای من جذاب‌ترند. گردنه حیران، جاده آستارا به اردبیل یکی از شاهکارها میان جاده‌های ایران است. این جاده زیبایی‌های زیادی را در خود جای داده است که هرکدام دنیایی متفاوتی را پیش روی آدم قرار می‌دهند و لحظاتی خوش را در سفر به ارمغان می‌آورند. از جذابیت‌های دیگر گردنه حیران امکانات تفریحی مانند تله‌کابین است.

گردنه حیران - شباب الجنه زنجان
گردنه حیران – شباب الجنه زنجان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.