درباره کانون فرهنگی تبلیغی شباب الجنه زنجان

آرزوی همه ی خانواده ها این است که فرزندشان در محیط و فضایی سالم و امن با دوستانی سالم رشد و تعالی پیدا کرده و فردی مسئولیت پذیر بار آمده و آینده درخشانی از نظر اخلاقی، علمی، شغلی و…. داشته و در کل فردی موفق در جامعه باشد.
از طرفی هجمه های فرهنگی وسیع و متنوع خارجی و داخلی و جو مسموم ایجاد شده به همین دلایل این آرزو را به دغدغه و مشغله ی فکری بزرگی برای خانواده ها تبدیل کرده است و آنها را وادار به دقت فراوان درباره انتخاب مدرسه محل تحصیل، فعالیت های اجتماعی و بازی و انتخاب دوست و… کرده است.
با توجه به اینکه بچه ها در محیط اجتماعی باید آموزش دیده و رشد و نمو کنند، محدود کردن بچه ها در خانه برای مصونیت از هجمه های فرهنگی معنی و مفهومی ندارد. بلکه خانواده ها به دنبال مرکز و مکانی مطمئن و سالم برای سپری کردن اوغات فراغت فرزندان خود می گردند.
مرکز فرهنگی بیت الزهرا سلام الله علیها و کانون فرهنگی ـ مذهبی شباب الجنه زنجان در جهت از بین بردن این دغدغه ی بزرگ خانواده های محترم زنجانی بستر و فضایی مناسب و غنی فراهم کرده و فعالیت های فراوان و متنوعی تا به حال انجام داده است که در زیر به آن خواهیم پرداخت.
تاریخچه ی مرکز:
حدود 14 سال پیش چند جوان هم فکر و عقیده با هدف از بین بردن فقر فرهنگی و مذهبی حاکم بر منطقه و ایجاد و احداث یک مکان و سرپناه برای همه افرادی که می خواهند در سایه سار محبت اهل بیت علیهم السلام همراه با دوستانی هم فکر و از هر نظر (اخلاقی ـ علمی و…) سالم فعالیت و رشد نمایند دور هم جمع شدند و شروع فعالیت های مرکز را کلید زدند که با کمک پیشکسوتان، این مرکز در ایام فاطمیه سال 1380 رسما کار خود را آغاز کرد. در اول کار فضای مرکز محدود به یک اتاق 12 متری بود که رفته رفته با افزایش اعضا و نیاز به فضا و امکانات بیشتر، همت مسئولین و بالاتر از همه عنایت خانم فاطمه زهرا سلام الله علیها توسعه پیدا کرد که امروز فضایی بالغ بر 200 مترمربع دارد که مجهز به سایت کامپیوتر، کتابخانه، فضا و میز مطالعه، کارگاه های آموزشی و… می باشد و تنها مرکز فرهنگی در استان است که مکان ثابت برای خود دارد.
مروری بر فعالیت های کانون:
همانگونه که از اسم مرکز پیداست فعالیت های آن در زمینه فرهنگ مذهبی می باشد که تیتروار به آنها می پردازیم:
1- برگزاری اردوهای زیارتی و سیاحتی مشهد مقدس، قم و جمکران، کاشان، نیاسر، ماسوله، مازندران، تخت سلیمان، تهران، گیلان و…
2- برگزاری نمایشگاه های فرهنگی کتاب در مدارس و دانشگاه های استان
3- برگزاری کلاس های آموزش مذهبی ـ اعتقادی با عنوان نوجوانان عاشورایی
4- برگزاری کلاسهای فوق برنامه و مهارتی مانند کامپیوتر برای اعضا
5- برگزاری همه ساله ی ویژه برنامه ایام فاطمیه
6- برگزاری همه ساله ی ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها و روز مادر با برنامه های متنوعی مثل پخش شیرینی در سطح شهر، اهدای کارت پستال، گل به مادران بیت الزهرایی، همسایگان بیت، تزیین محله و نصب پلاکارد تبریک در سطح شهر
7- برگزاری عید نیمه شعبان با برنامه هایی مثل گل آرایی اتومبیل ها، راه انداختن کاروان شادی و حرکت در سطح شهر
8- برگزاری ویژه برنامه ی محرم و صفر
9- برگزاری مسابقات ورزشی مثل فوتسال، پینگ پنگ و …
10- فعالیت در مدارس سطح شهر مثل دبیرستان امیرکبیر، دبیرستان شاهد توفیق
11- انتشار نشریه ی داخلی با عناوین هویت، موج و…
فعالیتهای متنوع و ریز و درشت فراوان دیگر که درسطح محله و منطقه و شهر به اجرا در آمده است.
عناوین کسب شده توسط کانون:
کانون برتر استان در زمینه ی جذب جوان سال 1384
کانون برتر استان در اولین جشنواره ی استانی نشاط سال 1386
شرکت در مرحله کشوری جشنواره ی نشاط
انتخاب به عنوان یکی از 5 کانون برتر استان سال 1388
کانون تقدیر شده در نمایشگاه فرهنگ عاشورایی در محل نمایشگاه کاسپین زنجان سال 1389
فعالیت و وضعیت کنونی:
بیش از سه سال است که کانون جامعه هدف خود را دانش آموزان دبیرستان شاهد توفیق انتخاب و تمامی فعالیت های خود را معطوف آنان کرده است. با برنامه های متنوع از اول تابستان 1390 که شامل اردو های یک روزه هر جمعه برای دانش آموزان معرفی شده از طرف مدرسه در تابستان و ویژه برنامه های ولادت امام رضا علیه السلام، سیزده آبان و محرم با حضور بیش از صد نفر هر روز ساعت 7 صبح در دهه اول و برنامه احسان حلیم و شام، 22 بهمن و مسابقات فرهنگی ـ ورزشی و علمی با حضور 28 تیم دانش آموزی و جشن ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها با حضور 600 نفر از اولیا و دانش آموزان و حضور در کلاس های درس در زنگ پرورشی و… می باشد، حضوری فعال، مستمر و موثر در مدرسه داشته است که با اجرای این برنامه ها دانش آموزان علاقه مند و مستعد به تعداد محدود شناسایی و به کانون دعوت می شوند که در آنجا در کلاس های متنوع و مهارتی آموزش کامپیوتر، پارچه نویسی، کلیپ سازی، آموزش مسائل اعتقادی و مذهبی و… تحت نظر مربیان آموزش می بینند و برترین دانش آموزان این دوره ها به اردوهای یک روزه داخل استانی و چند روزه خارج استانی اعزام خواهند شد. البته این برنامه ها محدود و کوتاه مدت چند ماهه نبوده، بلکه ان شاءالله و با عنایت معصومین علیهم السلام برای سالیان سال ادامه داشته و دانش آموزان منتخب، عضو کانون شده و در آن به فعالیت های فرهنگی و مذهبی پرداخته و از مزایای آن بهره مند خواهند شد که در این امر به حمایت، همراهی و تشویق شما خانواده های محترم نیاز مبرم داریم و این پشتیبانی و حمایت شماست که باعث اجرای هر چه بهتر این برنامه ها خواهد شد.

در آخر لازم می دانیم از همراهی و همدلی مسئولین محترم دبیرستان شاهد توفیق و شما خانواده های محترم کمال تقدیر و تشکر را داشته باشیم.

و من ا… توفیق